Yönetim Grubu Üyesi

Prof. Dr. Nuray KIRDI - Geriatri Fizyoterapistleri Derneği

1975 yılında Ankara Kız Lisesini bitirdim. Aynı yıl girdiğim Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan 1980 yılında mezun oldum ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Fizyoterapist olarak çalışmaya başladım. 1981 yılında Hacettepe Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına tayin oldum.1983 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Bilim Uzmanlığı çalışmalarına başladım. 13.6.1983 tarihinde, Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokuluna Araştırma Görevlisi olarak atandım. 1984 yılında Bilim Uzmanlığı derecesini aldım.

Doktora çalışmalarıma 1984 yılında başlayarak 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dalında Doktora derecesini aldım. 1990 yılında Öğretim Görevlisi kadrosuna atandım. 2.10.1991 tarihinde Doçent ünvanı aldım. 1998 yılında Profesör kadrosuna atandım. Halen Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Dönem II Elektroterapi I ve II derslerinin sorumlu öğretim üyeliğini yürütmekte ve El Cerrahisi Rehabilitasyonu Ünitesi ile Geriatrik Rehabilitasyon Ünitesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon çalışmalarımı sürdürmekteyim.

“Uluslararası Yaşlı İnsanlarla Çalışan Fizyoterapistler Derneği” Türkiye Grup Başkanlığı görevini yürüttüm. “Geriatri Fizyoterapistleri Derneği” Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve “Yaşlılık Platformu” Yönetim Kurulu üyeliğini yürütmekteyim. Geriatrik Rehabilitasyon ve Fonksiyonel Elektrik Stimulasyonu konularında yurt dışında kurslara katıldım. “Serebral Paralizi ve Bağımsız Yaşam”, “Çevresel Elektro-Kirlenme ve İnsan”, “Fonksiyonel Elektrik Stimülasyonu” ve “Sağlıklı Yaşlanma ve Egzersiz”, “Farklı Coğrafi Bölgelerde Yaşayan Yaşlılarda Fiziksel Aktivite Düzeyi” konularında kitaplarım ve “Geriatri ve Gerontoloji” kitabında da “Yaşlılık ve Egzersiz” ile “Geriatrik Yaş Grubunda Yaşam Kalitesi ve Değerlendirmesi” bölüm yazarlığım bulunmaktadır. Ayrıca 2005 yılında DPT’nin yürüttüğü “Yaşlanma Ulusal Eylem Planı Çalışması”nın editörlüğünü yaptım.

Çalışma alanlarım Geriatrik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Elektrofiziksel Ajanların Çeşitli Hastalıklarda Kullanım Alanları, Nöromusküler Elektrik Stimülasyonu, Periferik Sinir Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu, El Cerrahisi Rehabilitasyonu, Romatizmal Hastalıklar ve Rehabilitasyonu ile Toplum Temelli Rehabilitasyon konularındadır.

E-posta: nkirdi@hacettepe.edu.tr

nuraykirdi@gmail.com